Ruiny zamku w Czorsztynie
Zamek Czorsztyn najstarsza część zamku, co potwierdziły prace wykopaliskowe, pochodziła z II połowy XIII wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego zostały dobudowane mury obwodowe, a w XV wieku dolny zamek i brama, na której starosta czorsztyński - Jan Baranowski wzniósł wieżę, do dziś górującą nad zamkiem. W przeszłości Zamek Czorsztyński, zlokalizowany przy szlaku kupieckim prowadzącym z Polski na Węgry, odgrywał bardzo istotne znaczenie dla gospodarki kraju. Traktem na Węgry podróżowali: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski i Władysław Jagiełło. Na zamku rezydował między innymi rycerz Zawisza Czarny. Od XIV wieku zamek był siedzibą starostów czorsztyńskich. W połowie XVII wieku został zdobyty przez Kostkę Napierskiego. Po pożarze w 1795 roku zostały jedynie ruiny zamczyska, który dopiero teraz, za sprawą obecnego gospodarza czyli Pienińskiego Parku Narodowego, doczekał się intensywnych prac restauratorskich. Do zwiedzania udostępnione są przyziemia Baszty Baranowskiego, zamku średniego i górnego. Z tarasu widokowego roztacza się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę, Tatry i rezerwat "Zielone Skałki". Na wzgórzu zamkowym rosną liczne okazy pszonaka pienińskiego - rośliny występującej wyłącznie w Pieninach.
Zapora wodna Czorsztyn - Niedzica - Sromowce Wyżne Zapora główna Czorsztyn - Niedzica to największa w Polsce zapora ziemna o wysokości 56 i długości 404 metry. Woda z Jeziora Czorsztyńskiego przepływa przez dwie sztolnie do usytuowanej poniżej zapory elektrowni wodnej, poruszając dwie turbiny. Ilość uwalnianej w ten sposób ekologicznie czystej energii szacowana jest na około 160 mln kWh rocznie. Po przejściu przez elektrownię woda uchodzi do Jeziora Sromowieckiego. Budowa zapory wiązała się z niemałą ingerencją w środowisko naturalne. W trosce o mieszkających tu przedstawicieli fauny powstała sztuczna Ptasia Wyspa, na której ptaki zakładają gniazda lęgowe. Nad Jeziorem Sromowieckim zamontowano bariery uniemożliwiające żabom wchodzenie na drogę, gdzie wcześniej masowo ginęły pod kołami samochodów. Po wschodniej stronie jeziora wybudowano dla nich Żabie Stawy - tam płazy składają skrzek. Trwają prace nad utworzeniem na skarpie zapory stanowiska dla najpiękniejszego z motyli pienińskich - niepylaka apollo. Dowodem na przyjazne współistnienie człowieka i przyrody są mieszkające w okolicach elektrowni, niezwykle rzadkie czarne bociany.
Pieniński Park Narodowy Pomysł utworzenia paku narodowego na terenie Pienin zrodził się z zachwytu dla niespotykanych walorów tej ziemi. 1 czerwca 1932 roku powstała jednostka organizacyjna pn. "Park Narodowy w Pieninach", która wespół z powołanym w lipcu 1932 roku Słowackim Rezerwatem Przyrodniczym w Pieninach, utworzyła pierwszy w Europie pograniczny park narodowy.
Obecnie Pieniński Park Narodowy obejmuje 2346,16 ha ziemi. Charakteryzuje go duża różnorodność biologiczna - wyodrębniono tu 12 naturalnych i 9 zastępczych zbiorowisk roślinnych. Spośród naturalnych ekosystemów na szczególną uwagę zasługują murawy naskalne - najczęstsze siedlisko pienińskich endemitów i reliktów, a także rzadkich roślin wysokogórskich i kserotermicznych. Jedyny w swoim rodzaju ekosystem naturalny stanowią reliktowe laski sosnowe z niskimi, przedziwnie powykręcanymi starymi drzewami rosnącymi na szczytach skał. Wśród ekosystemów zastępczych - czyli takich, które wykształciły się pod wpływem tradycyjnej gospodarki rolnej - szczególne miejsce zajmują łąki porośnięte storczykami.

Miejscowość Kluszkowce, gdzie serdecznie zapraszamy na nocleg charakteryzuje się przepięknymi widokami. Przybywając tu mają Państwo okazję wypoczywać w jednej z najbardziej urokliwych miejsc w kraju.

Rezerwat przyrody Wąwóz Homole: ma długość ok. 800 m i wcina się w północne stoki Wysokich Skałek, tworząc głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości. Zbudowany jest z wapieni krynoidowych serii czorsztyńskiej (widoczne są w dolnej części wąwozu) i serii niedzickiej (widoczne w górnej części wąwozu i nasunięte od południa na wapienie serii czorsztyńskiej). Wąwóz powstał w wyniku tektonicznych fałdowań w górnej kredzie.
Rezerwat przyrody Zaskalskie-Bodnarówka:
znajduje się w dolinie Skalskiego Potoku uchodzącego do Grajcarka w Jaworkach, oraz na zboczach zalesionej góry Skalskie (789 m n.p.m.). Potok tworzy w niektórych miejscach głęboki wąwóz z odsłonięciami fliszu karpackiego. W lesie gniazduje rzadki ptak puchacz.
Rezerwat przyrody Biała Woda:
rezerwat przyrody w województwie małopolskim, w gminie Szczawnica, miejscowości Jaworki na terenie Pienin w ich części zwanej Małymi Pieninami, utworzony w 1963 r. Jest to jeden z najładniejszych wąwozów Pienin, znakomicie nadający się do spacerów i doskonale przygotowany turystycznie; wygodna droga (zamknięta dla ruchu pojazdów), ławeczki, mostki, tablice informacyjne. Jest to również trasa dla turystyki rowerowej.

Rejsy po jeziorze czorsztyńskim statkami "Biała Dama" i "Harnaś" (700m)
Rejsy odbywają się codziennie od maja do końca października od godz. 9.00 do zmierzchu. Dla grup zorganizowanych na 10 uczestników jeden opiekun pływa za darmo.. Ponadto organizowane są imprezy okolicznościowe / na zamówienie / na statku "Harnaś". Bliższe informacje: www.wolski.pl/dama
Rejsy po jeziorze czorsztyńskim Gondolą
• Rejsy stałe po jeziorze czorsztyńskim od maja do października
• Rejsy na zamówienie - cena do negocjacji
• Rejsy stałe miedzy zamkami
• Rejsy od 9.00 do 18.00.
Przystanie żeglarskie
z wypożyczalniami sprzętu pływającego w Maniowach, Kluszkowcach, Czorsztynie, Mizernej
Kraina Śpiącego Wulkanu:
zlokalizowana jest na stokach góry Wdżar (Wdzor - jak mówią górale)
Przez cały rok działają dwie atrakcje: na południowym zboczu góry kolejka górska "Alpine Coaster" o długości 900 m., którą można pędzić 40 km/godz oraz wyciąg krzesełkowy. Po wyjechaniu wyciągiem na górę Wdżar (766 m n.p.m.) daje się zauważyć kolejna atrakcja tego miejsca: przepiękny widok rozpościerający się na całą okolicę. Możemy zobaczyć m.in. cztery parki narodowe (Pieniński, Gorczański, Tatrzański, Babiogórski), Jezioro Czorsztyńskie, Tatry oraz całą Kotlinę Nowotarską.
Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.
RAFTING na Dunajcu - Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.
Spływ kajakiem na Dunajcu - Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.
Ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski
Znana i lubiana Rodzinna Stacja Narciarska "Czorsztyn Ski", zlokalizowana jest na stokach góry Wdżar (Wdzor - jak mówią górale), która to góra ze względu na ukształtowanie powierzchni i specyficzny mikroklimat stwarza wręcz doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa. Dowodem na to niech będzie fakt, że co roku ostatni narciarze zjeżdżają z naszych stoków nawet w końcu kwietnia. Nazwa firmy nie oznacza jednak iż działamy tylko zimą, warto nas odwiedzać w ciągu całego roku.
•Wyciągi talerzyk;
1. długość 680 róznica poziomów 150 przepustowośc 900 czas wyjazdu 3,45 długość trasy 850/1200
2. długość 460 róznica poziomów 70 przepustowośc 700 czas wyjazdu 4.50 długość trasy 500
3. długość 90 róznica poziomów 10 przepustowośc 500 czas wyjazdu 0.50 długość trasy 95
•Wyciąg krzesełkowy 2-osobowy
długość 550 różnica poziomów 150 przepustowośc 1200 czas wyjazdu 4.50 długość trasy 850/1200Trasy do narciarstwa biegowego od 1 do 6 km.
Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę - Szczawnica ( 15 km)
o długości 783 m., różnica wzniesień 260m. (stok Palenica I - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m, homologowany przez władze FIS i PZN, stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica I, stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona)
Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na południowym stoku Palenicy.

Długa polana Nowy Targ (20 km) - wyciąg główny - orczykowy, wyciąg mały  - dla początkujących

Wyciąg narciarski "Bukowinki" w Jaworkach (20 km)
- dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520 m, różnica wzniesień 102m, drugi o długości 250 m, różnica wzniesień 40 m - dwie oświetlone trasy zjazdowe,

Wyciąg narciarski "Pod Durbaszką" w Jaworkach
(20 km), orczykowy o długości 550 m. - różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami

12 wyciągów w Białce Tatrzańskiej (20 km)
- kompleks narciarski z wyciągami dla każdego

Termy w Bukowinie Tatrzańskiej (30 km)
Bukowiańskie termy są zarówno ośrodkiem uzdrowiskowym i rehabilitacyjnym, jak i centrum rozrywki dla całej rodziny. Kompleks umiejscowiony jest w zacisznej okolicy otoczonej lasami, z pięknym widokiem na góry. Powstaje na niej szeroko rozwinięta infrastruktura uzdrowiskowa i turystyczna.
Muzeum - zagroda Królczyka Zagroda z XIX, dziewiętnastowieczne obiekty uzdrowiskowe. Godziny otwarcia w miarę potrzeb do uzgodnienia w recepcji.
Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych Godziny otwarcia w sezonie letnim: piątek , sobota i niedziela od godziny 16 - 21 lub po wcześniejszym uzgodnieniu z Panią Stanisławą Krupa tel. /0-18/ 2629796. W sezonie zimowym po wcześniejszym uzgodnieniu.
Wędkarstwo na Dunajcu i Jeziorze
Wycieczki piesze w Pieniny i Gorce znakowanymi szlakami ze Sromowiec Niżnych, Sromowiec Wyżnych, Czorsztyna, Kluszkowiec
Przejście Graniczne w Sromowcach Niżnych i Sromowcach Wyżnych
Spacer lub przejazd rowerami drogą pienińską do Szczawnicy z widokami na pasmo Pienin wraz z Przełomem Dunajca
Bacówki w Czorsztynie , Kluszkowcach , Sromowcach Wyżnych, Sromowcach Niżnych
Wypożyczalnie rowerów w Sromowcach Wyżnych, Sromowcach Niżnych Czorsztynie i w Kluszkowcach
Proponujemy również:

• Szlaki turystyczne Pieniny - Gorce Trzy Korony, Sokolica, Lubań ruiny zamku w Czorsztynie, zamek w Niedzicy
• Trasy rowerowe (wypożyczalnie rowerów: Czorsztyn, Sromowce W., Niedzica, Krościenko, trasy rowewrowe: m. in. Czorsztyn - Szczawnica -    Słowacja - Niedzica - Czorsztyn)
• Turystyka konna: szlaki konne w Gorcach - Ośrodek Konia Huculskiego "Wrzos")
• Jaworki (siodło, bryczka)
• Szaflary (siodło)
• Huba (gm. Czorsztyn) - konie huculskie (siodło)
• Falsztyn (gm. Łapsze N.) - konie huculskie (siodło)
• imprezy sportowe i folklorystyczne
• ogniska z pieczeniem barana z udziałem kapeli góralskiej
• kuchnia regionalna
• przejścia graniczne ze Słowacją: w Niedzicy - dla zmotoryzowanych w Szczawnicy - piesze i dla rowerów
• Korty tenisowe; Maniowy, Niedzica, Kluszkowce
• Zbieranie grzybów, jagód, ziół; rejon lasów Pienin, Gorców, Orawy
• Zwiedzanie Zabytków "Szlaku Gotyckiego"

Home | Oferta | Atrakcje regionu | Kontakt | Lokalizacja
© WILLA JAROSZÓWKA Kluszkowce noclegi, Czorsztyn noclegi, pieniny. Realizacja: Verakom